Почивки и екскурзии | Дунав | Унгария | От/до Русе - Будапеща
  • Начало
  • За нас
  • Полезно
  • Контакти
  •  Ваучери за подарък
От/до Русе - Будапеща
Зареждане... Моля, изчакайте.
Маршрут:
Русе-Будапеща-Русе

Брой дни: 5 дни

Месеци на провеждане:
май-октомври 2022
Транспорт:
кораб

Всички екскурзии до Унгария
Всички екскурзии до Будапеща
Всички Дунав

цена
на човек
от 999 евро
  • Цени
  • Резервирай
Програма: От/до Русе - Будапеща

Круиз по река Дунав.От/до Русе

                                          Будапеща-Русе

Забележка:Маршрута на круиза е от Будапеща до Олетница(Румъния)-със Тулча(устието на река Дунав).Продължителноста общо е 9 дни.

Будапеща-Осижек-Нови сад-Белград- шлюзовете „Железни врата“-Русе 

Дати на отплаване от Будащеща:

06 май 2022 м/к Вивалди           28 юни 2022 м/к Вивалди

18 май 2022 м/к Европа             31 авг, 2022 м/к Вивалди

21 май 2022 м/к Вивалди           15 сеп. 2022 м/к Вивалди

20 юни 2022 м/к Вивалди          11 окт. 2022 м/к Европа

Програма:

Ден 1

Качване на кораба,представяне на екипажа,коктейл „добредошли“.

Вечеря,отплаване за Мохач.

Ден 2

Рано сутринта пристигане в Осижек

След закуска-занимания на борда.След обяд-разглеждане на Осижек.              

Ден 3

Нови сад.Разглеждане на Нови сад.Със автобус до Белград,разглеждане на Белград.

Ден 4

Преминаване шлюзовете „Железни врата“

Ден 5

Пристигане сутринта в Русе,След закуска слизане от кораба.

 

                                         Русе-Будапеща

Забележка:Маршрута на круиза е от Олетница(Румъния)-Тулча(устието на река Дунав).Продължителноста общо е 9 дни.

Програмата отдо Русе:

Русе-шлюзовете „Железни врата“-Белград-Нови сад-Осижек-Мохач-Будапеща.

Дати на отплаване от Русе:

10 май 2022 м/к Вивалди           02 юли 2022 м/к Вивалди

22 май 2022 м/к Европа             04 сеп. 2022 м/к Вивалди

25 май 2022 м/к Вивалди           19 сеп. 2022 м/к Вивалди

24 юни 2022 м/к Вивалди          15 окт. 2022 м/к Европа

Програма:

Ден 1

Качване на кораба.Отплаване

Ден 2

Преминаване шлюзовете „Железни врата“

Ден 3

Белград.Разгледане на Белград,със автобус до Нови сад,разглеждане

Качване на кораба.

Ден 4

Разглеждане Осижек.След обяд отплаване за Мохач и Будапеща.

Ден 5

Будапеща.След закуска слизане от кораба.

Цени за От/до Русе - Будапеща
Хотел / цена от 999 евро
Каюта с прозорец от 999 евро
Описание на цените

Цената е  на човек във евро и включва:

-Съответния брой дни на кораба.

-Всичко включено-закуска,обяд,вечеря,следобедно кафе или чай.Вино,бира,безалкохолни напики.Капитанска вечеря,

Френска кухня

-Анимационна програма

-Пристанищни такси

Цените не включват:

-Транспорт и трансфер до/от пристанище

-По желание - Екскурзии на брега

Необходим депозит при записаване 30%.

Полезна информация

Условия за записване: 

  • Капаро  в размер на 30 %, и доплащане най- късно 30  дни преди отпътуването
  • Валидна лична карта и/или валиден задграничен паспорт/. За круизите, които включват Украйна, е задължителен международен паспорт. За останалите круизи се пътува само с лична карта.
  • За деца под 18 г. - нотариална декларация от родителя/родителите, който не придружава детето.

Забележителности

Географски поглед на река Дунав

https://geograf.bg/bg/article/geografski-pogled-vrhu-reka-dunav

https://www.youtube.com/watch?v=LbsW2lx8-oE

Шлюзовете "Железни врата"

https://www.youtube.com/watch?v=hAuXOdz4EHs

Човешкото лице на реката.

https://www.youtube.com/watch?v=1t5_3YAqNIA

Дунав - реката с най-много имена в света

Дунав е втората по дължина река в Европа (2857 км). В света има 26 реки по-дълги от Дунав, но в Европа тя отстъпва само на Волга.

Любопитно: Древните гърци вярвали, че Дунав е брат на Нил, сина на титана Океан и богинята на морето Тетида. Траките наричали реката Истрос, римляните - Данистер и Данубиус, гърците - Дунавис, немците и австрийците я наричат Донау, унгарците - Дуна, румънците - Дунареа, русите - Дунай, словаците - Дунава, а българите и сърбите - Дунав. Според учените думата произлиза от индоевропейското "дану", което значи река. В света няма друга река с толкова много имена! В Онгъл, областта от делата на Дунав между реките Прут и Серет, се настанили Аспаруховите българи след разпадането на Велика България, преди да се заселят южно от Дунав. Именно оттук Аспарух провъзгласил образуването на Първата българска държава.

Още в древността бил важен търговски път, който свързвал Черноморието и Централна Европа.

Дунав се влива в Черно море чрез типична делта. Тя започнва западно до град Тулча (80 км преди морето), където реката се разделя на три големи ръкава. Огромната заблатена делта на Дунав (4000 кв.км) е истински рай за прелетните птици в Европа по миграционния път Виа Понтика.

За разлика от еднообразния пясък и блатист румънски бряг, българското Дунавско крайбрежие е необичайно красиво. На някои места височината на брега е 100-150 м, а при Оряхово достига най-воисоката си точна - 226 м. Затихналите свлачищни стъпала оформят изключително интересен амфитеатрален бряг. Високите брегове се редуват с крайбрежни алувиални низини. В българския участък ширината на реката варира от 750 до 2200 м, а дълбочината - от 4 до 30 м.

Природният феномен Железни врата

Дълъг над 100 километра и се простира между румънското пристанище Молдова Веке и град Дробета - Турну Северин. Ние, българите, наричаме пролома така, но за румънците е Порциле де Фиер, за сърбите – Джердап Капия, за австрийците – Айзенер тор, за турците – Демир Капия. Според учени „джердап“ е персийска дума и означава труднопроходим, вир или водовъртеж. Това описание напълно дава представа за мястото, което преди построяването на хидровъзлите „Железни врата – 1“ и „Железни врата – 2“ е причинило гибелта на много кораби и моряци. С коварните си подводни скали и страшни въртопи този участък е бил най-опасният по Дунав и трудно можело да бъде преминат без водач с голям опит. Преди да влязат в клисурата, моряците палели свещи, молели се и се кръстели, заливали се с дунавска вода, за да не ги сполети нещастие. Но често и това не помагало и водовъртежите повличали към дъното много животи.

Видин

Средновековна крепост-замък БАБА ВИДА, гр Видин

Баба Вида е най-запазената средновековна крепост в България. Историята й води началото си още от I в.сл.Хр., когато на мястото на днешния гр. Видин римляните се установяват и започват да изграждат крепостния град Бонония.

Следващият важен за нас исторически период е след Х век, когато Баба Вида е съградена, вкл. със строителен материал от опустошената от аварите Бонония. Някъде по онова време крепостта започва да придобива днешния си облик. Съоръжението е ползвано за резиденция на цар Иван Срацимир.

Интересно е, че в по-ново време Баба Вида е проучена по-обстойно едва в края на 50-те години на миналия век, когато големи части от обекта буквално са изровени изпод пръстта.

Табелата на "Стамбол Капия", гр. ВИДИН

Наводнението в гр. Видин през 1942 г. е огромно по мащабите си природно бедствие. По онова време река Дунав буквално за часове залива града след образувал се бент от естествено натрупани ледени блокове в района на о-в Богдан. Водата поглъща Видин, като в центъра на града достига повече от 2 метра. По време на стихията стотици къщи са унищожени, а над 5000 са залети. Дунав е суров и безпощаден, а пораженията се помнят и разказите за случилото се се предават през поколенията.

ДУНАВ МОСТ 2, гр. ВИДИН

Мостът “Нова Европа”, който свързва град Видин с румънския град Калафат, е познат повече с името Дунав мост 2 и е с дължина почти два километра. Освен пътни ленти и железопътна линия той включва и велосипедна/пешеходна алея, а за преминаването по нея не се заплаща такса.

Козлодуй

Стихотворението "Тих бял Дунав" е написано от Иван Вазов ".. при първата вест за минаването на Ботьова при Козлодуй ..", както самият той си спомня. То се превръща в една от най-обичаните български патриотични песни, изпълнявана първоначално в две мелодии и с изпяване на различни куплети. Оригиналния текст е от 22 куплета.

В чест на 90–годишнината от героичната гибел на Христо Ботев, 200 000 деца отново построяват парахода Радецки със средства събрани от вторични суровини..

На дунавския бряг при Козлодуй на 17 май 1876 г. слиза от австрийския кораб "Радецки" славната Ботева чета. Развълнуван капитан Дагоберт Енглендер пише за това събитие: "Мнозина целуваха земята, която беше тяхно Отечество и скоро щеше да ги приеме в своите студени обятия".

Една година по-късно на дунавския бряг при Свищов, генерал Драгомиров призовал руските богатири: "Или отвъд Дунава или в Дунава". И когато наскоро след това, развълнуван и щастлив Свищов посреща руския император, осемдесетгодишният дядо Иваница Алексиев, дочакал края на едно робство, продължило 482 години, умира от разрив на сърцето, умира от щастие.

Свищов

Фестивал Орел на Дунава - АНТИЧЕН ГРАД НОВЕ, гр. СВИЩОВ Фестивалът Орел на Дунава е едно от най-интересните събития, които се провеждат в крайдунавските градове на страната. На него може да се види отблизо как са изглеждали древните римляни, траки и българи, и какви са били техните обичаи. Възстановките се случват в реставрирания античен лагер Нове, което придава още по-автентична атмосфера на умело пресъздаваните гладиаторски битки, боеве с мечове, лъкове и щитове. Дефилирането с оригинални облекла и аксесоари от въоръжението и бита на римските легиони и цивилни по тези земи през I-V в.н.е. са сред големите атракции на събитието.

 Русе

Сексагинта Приста, Русчук или днешно Русе е най-големият български град по поречието на река Дунав.

Днес, освен важен комуникативен център с Румъния, Русе е и изключително красив и динамично развиващ се пристанищен български град. Тук сградите са истинска наслада за сетивата, а духът и атмосферата на артистичното витаят из всяко кътче на града.

През 1867 година е открита първата ЖП линия в България: Русе - Варна. Град Русе основен железопътен възел.

 Музеят "Баба Тонка"

Разположен е в къща, построена в периода 1907-1908 година. Експозицията в нея е от 1958 година. Подновена е през 1967 година.

Регионалният исторически музей - Русе

Музеят е октрит през 1904 година. В него посетителите могат да видят тракийско съкровище от Борово, европейски порцелан, костюми, монети и още много други неща, които се събират в големия фонд от над 130 000 броя културни ценности. Музеят разполага със седем експозиции. Три от тях са на открито: Римска крепост Сексагинта Приста, Ивановски скални църкви и Средновековен град Червен.

 Къщата - музей "Градски бит на Русе"

Нарича се още къщата на Калиопа. Тя е възрожеденска къща, която е построена в средата на XIX век. Експозицията в нея проследява европейското влияние в бита на градското население.

Националният музей на транспорта

Разполага се в първата железопътна гара в България, която е построена през далечната 1864 година от Уилям Гладстон и братя Бъркли.

 Къщата-музей "Захари Стоянов"

Къщата-музей "Захари Стоянов" е включена в списъка на 100-те национални туристически обекта и се намира на 50-то място в него. Сградата е построена в периода 1898-1899 година. В нея посетителите могат да видят и да се докоснат до живота и делото на литературния български деец Захари Стоянов.

Римска крепост сексагинта Приста.

Намира се в централната част на град Русе. Крепостта е локализирана в края на ХІХ век от Феликс Каниц на основа на разстоянията между крепостите, отбелязани в римските маршрутни карти.

Тутракан

Архитектурен комплекс "Рибарска махала", гр. ТУТРАКАН

Намираме се в град Тутракан, в центъра на уникална историческа забележителност – архитектурния комплекс Рибарска махала.

Някои от къщите тук са на повече от 150 години, а естеството на формиране на това селище, предвид рибарския поминък, който то е обслужвало, го прави единственото подобно място по поречието на река Дунав в България.

Църквата св. Николай – покровител на рибарите.

 Рибарско селище, с.ВЕТРЕН, Силистренско

Тайната на дунавската чорба? Коментар 1: Никога не се пита от каква риба е чорбата – тя е от такава, каквато даде Дунава! Коментар 2: Колкото по на изток по Дунава пътуваме, толкова повече аромат на лющян ще усещаме. Коментар 3: Най-вкусната рибена чорба е тази, която се консумира на дунавския бряг.

 Силистра не е само Дунав

Античната крепост Дуросторум – една от най-древните крепости на територията на България. Останки от крепостта могат да се видят в централната част на Силистра и в речната градина на брега на Дунава. Интересен макет на крепост

Крепост Меджиди Табия

Крепостта Меджиди табия представлява изключително добре запазено военно отбранително съоръжение от времето на Кримската и Руско-турската войни.

Структурата е строена по планове на немския инженер Хелмут фон Молтке, а през 1847-та година е посетена от султан Абдул Меджид, на чието име е наречена. За строежа ѝ били събрани принудително около 300 българи, а главните майстори били наети от Дряново.

с.Сребърна

Село Сребърна се намира на около 15 км от гр. Силистра, в непосредствена близост до едноименния природен резерват. Както всички останали крайдунавски села и градове, мястото е с божествени природни дадености! Тук се намира и уникално по рода си езеро – биосферен парк Сребърна, заедно с неговия прочут символ – къдроглавия пеликан.

  • Отпечатай
  • Изпрати на приятел
  • Добави в любими
Екскурзии
  • Архив
  • Чартърни програми
  • Самолетни програми
  • Автобусни програми
  • Бизнес и делови полети
  • Почивки-собствен транспорт
  • Екзотични дестинации
  • С полет от Варна
  • Околосветски пътешествия
  • Круизи
  • Уикенд програми
  • Подводни приключения
  • Самолетни билети
  • Дунав
  • Санитарни полети
  • ONLINE Хотели
Дестинации
Топ Оферти
Почивка в Барбадос

Барбадос – съкровището на Карибите

цена на човек: от 1259 евро
Алгарве

За първи път директен чартърен полет

цена на човек: От 499 евро
Страната на дългите тостове и дъхавото вино.

                           Чартърен полет от Варна.

Грузия! Страната на дългите тостове и дъхавото вино, на "Не тъгувай","Мимино" и "Бащата на войника", на гордите планини и гостоприемното море.


 

цена на човек: от 737 евро
mytours.bg
My status

гр. Варна 9000, ул. Опълченска 16, тел. 0878 501349 Viber WhatsApp, е-mail: info@mytours.bg; www.mytours.bg
Всички права запазени ©2009-2023 MyTours.bg | Разработка и реализация: GroupLZ.bg